Crónica
Ruta Alto do Picato.
Toca iniciar o
ano, e para a primeira saída do
ano imonos desprazar a terras de
Trabada, aínda que o inicio do
roteiro está en Barreiros,
subiremos ao Alto do Picato,
Trabada.
Saímos de Foz ás 9 da mañá en
coche e facemos a parada para
aumentar a caravana de coches en
Lourenza e continuamos ao punto
de partida do roteiro de hoxe,
na Serra de Cadeira.
Cumprindo os protocolos
establecidos, facemos un coro
grande para separarnos e damos
unhas breves instrucións sobre o
roteiro, normas, etc. E
comezamos a camiñar, é unha
pista de saburra ancha que vai
dirección suroeste, cruzamos un
ramal do Camiño de Santiago e
seguimos ata chegar á estrada
que vén desde Trabada, a cal
cruzamos, para coller un camiño
pola saia do Picato, que o vai
bordeando e imos ascendendo aos
poucos ata chegar á cima. É unha
pena que se metese a néboa e non
nos deixe gozar das magnificas
vista desde a cima, tomamos algo
rapidamente para repoñer forzas,
obrigados pola climatoloxía.
Descendemos pola pista que ven
desde a área recreativa do Chao
do Couso, pero sen chegar aí,
desviámonos á esquerda no
primeiro cruzamento, esta pista
leváranos a coller o camiño que
usamos para subir. Ao chegar á
estrada cruzámola e na chaira
que atopamos, aproveitamos para
facernos unha foto de grupo,
tendo como fondo a cima da que
acabamos de baixar. Collemos a
pista que sobe pola nosa dereita,
que é do roteiro prg-82, para
subir ao Alto de Liñeiras, e así
atravesar o seu fermoso piñeiral,
baixamos ata chegar de novo ao
cruzamento do Camiño de
Santiago, neste punto regresamos
pola pista que nos trouxo á
primeira hora da mañá desde os
coches, onde poñeremos o punto
final á marcha de hoxe.
Subímonos aos coches e imos ao área recreativa do Alto dá Cadeira, que será onde xantaremos todos xuntos.
Bonito día, grazas a todos.
Un saúdo.
Morís.